Lecę do... USA. Jak się przygotować?

Lecę do... USA. Jak się przygotować?

Z myślą o turystach, którzy lubią mieć wszystko dobrze zorganizowane i zaplanowane, stworzyliśmy dział „Lecę do…” w którym będziemy pisać odnośnie przygotowań do wyjazdu do konkretnego kraju. Mamy nadzieję, że garść poniższych porad pomoże wam lepiej przygotować się do wyprawy. A dziś piszemy o tym co warto wiedzieć przed wylotem do USA.

Stany Zjednoczone to dla wielu Polaków wymarzone miejsce podróży, zarówno w celach turystycznych jak i zarobkowych. Nawet niedogodności w zakresie uzyskania wizy czy ograniczone możliwości zdobycia Zielonej Karty nie zniechęcają rodaków. Wizja „american dream” wciąż tkwi w naszych głowach. Co musimy wiedzieć przed wyjazdem?

Wiza nieimigracyjna

Na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące starania się o wizę nieimigracyjną. Wiza nieimigracyjna stanowi dokument wydawany przez rząd USA, który umożliwia osobom podróżującym do USA ubieganie się o pozwolenie na przekroczenie granicy. Wiza nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych! Otrzymanie wizy oznacza, że nasze podanie wizowe zostało rozpatrzone przez konsula amerykańskiego i możemy podróżować do punktu granicznego na lotnisku, w porcie morskim bądź na granicy lądowej i ubiegać się o zezwolenie na wjazd w określonym celu. Dopiero amerykański urzędnik imigracyjny Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DHS) wydaje zezwolenia na wjazd do Stanów Zjednoczonych i decyduje jak długo może trwać dany pobyt. Wizy nieimigracyjne przeznaczone są dla osób zamieszkałych na stałe poza terytorium USA, które zamierzają wjechać do Stanów w celach turystycznych, służbowych, medycznych, pracowniczych lub edukacyjnych. Wszelkie informacje odnośnie starania się o wizę znajdziemy na stronie ambasady.

Dokumenty

Przed podróżą do Stanów warto zrobić dwie kopie wszystkich ważnych dokumentów, a zwłaszcza paszportu z wizą i dokumentu tożsamości. Jeden zestaw dokumentów należy pozostawić komuś zaufanemu w kraju. Po przyjeździe do USA i otrzymaniu karty I-94 warto zrobić jej kopię na wypadek zgubienia oryginału. Kserokopie powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu.

Ubezpieczenie

Dobre ubezpieczenie turystyczne do USA będzie kosztować znacznie więcej niż najzwyklejsza polisa turystyczna kupowana za granicą w Europie. Dlaczego? W Stanach obowiązuje rynkowy model opieki zdrowotnej, w którym 40 proc. wydatków finansowanych jest przez władze federalne lub stanowe, a pozostałe 60 proc. opłaca sektor prywatny a więc towarzystwa ubezpieczeniowe oraz pacjenci. Koszty opieki medycznej w USA są jednymi z najwyższych na świecie. Po złamaniu nogi amerykański szpital może wystawić nam rachunek opiewający na kwotę kilku tysięcy dolarów. Nie warto zostawiać decyzji o zakupie polisy na ostatni moment. Zainteresowanych zakupem ubezpieczenia podróżnego do USA zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Lecę do USA – jakie ubezpieczenie turystyczne kupić?

Author face

Monika

Podróżuję, aby odkrywać. A po powrocie do domu dzielę się z Wami moimi odkryciami i poradami, jak podróżować bezpiecznie i ciekawie.




Ostatnie posty