Biura podróży upadają? Wycieczkę urządź sobie sam!

Biura podróży upadają? Wycieczkę urządź sobie sam!

Biura podróży bankrutują. Jedno, drugie, trzecie. Historie o uwięzionych na lotniskach czy hotelach polskich turystach skutecznie zniechęcają wielu do zorganizowanych wycieczek. Ponadto, dla „prawdziwych” turystów, którzy chcą coś zobaczyć, a nie tylko pływać w hotelowym basenie, wyjazd zorganizowany może nie wystarczać. Czas pomyśleć o samodzielnej organizacji urlopu.

Dobrze. Podejmujemy decyzję: w tym roku żadnych biur podróży. Jak samodzielnie zorganizować sobie urlop?

Wybierz cel podróży

Niby banalnie, a jednak… Zawsze chcieliśmy zobaczyć piramidy? No to jedziemy do Egiptu! Tylko, że wyjazd do Egiptu na własną rękę znacząco różni się od tego zorganizowanego. Nie będzie tutaj pilota wycieczki dbającego by każdy wsiadł do autobusu przed wyjazdem. Dlatego warto się zastanowić czy wolimy wakacje spędzać wygodnie czy z dreszczykiem emocji. Dla wygodnickich wycieczka na własną rękę do kraju z egzotyczną kulturą może być ciężkim przeżyciem. Jesteśmy na to gotowi? A może zdecydujemy się na Chorwację? Bądź zaszalejemy i ruszymy na Karaiby? Dlaczego nie? Wycieczki z biura podróży są droższe niż te na własną rękę. Tyle, że przy tych drugich sami musimy wziąć się za organizację i włożyć w to odrobinę wysiłku.

Zrób dobre rozeznanie

Transport, nocleg, plan wycieczki. O to musimy zadbać sami. Trochę czasu trzeba przeznaczyć na szukanie najtańszych linii lotniczych, dobrych noclegów na miejscu, planowanie atrakcji. Nie wolno nam też zapomnieć, że w sytuacji gdy decydujemy się na zagraniczny urlop trzeba dowiedzieć się o możliwych zagrożeniach np. chorobach i koniecznie zaszczepić się przed wylotem. Następna istotna kwestia to ubezpieczenie turystyczne. Chyba nie ma wśród nas kamikadze, który chcą się porwać na wyjazd do egzotycznego kraju bez ubezpieczenia? Nawet wyprawa do europejskiego kraju, bez wykupionego ubezpieczenia może się dla nas skończyć źle np. koszty opłacenia szpitala kilkukrotnie przekroczą koszt naszej wycieczki. Nie warto.

W kupie raźniej

Pierwszy raz jedziesz na samodzielnie zorganizowane zagraniczne wakacje? Nie zapomnij o najważniejszym: dobrym towarzystwie. W większej grupie na pewno będzie raźniej. Bez dobrego humoru nie ma nawet po co pakować walizek. Wakacje to czas odpoczynku, odrobiny szaleństwa, poznawania nowych miejsc. Nie musimy być zależni od biura podróży, które zawsze może wywinąć numer i zbankrutować, a nasze wakacje i pieniądze pójdą z dymem. Spróbuj i przekonaj się sam. Kto wie, może nie będziesz chciał już nigdy więcej jeździć na zorganizowane, sztampowe wyjazdy?

Author face

Monika

Podróżuję, aby odkrywać. A po powrocie do domu dzielę się z Wami moimi odkryciami i poradami, jak podróżować bezpiecznie i ciekawie.
Ostatnie posty