Polacy coraz częściej kupują przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne. Niestety wiele osób wybierając polisę, kieruje się jedynie ceną i w efekcie wyrzuca pieniądze w błoto.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne jest zazwyczaj bardzo elastycznym produktem, pozwalającym dopasować dokładny zakres ochrony oraz wysokość sumy do Twoich wymagań. Aby jednak z tego skorzystać, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę i czego tak naprawdę się potrzebuje.

Wybierając ubezpieczenie podróżne, zastanów się:

1. Przed jakimi ryzykami potrzebujesz ochrony?

Jeśli jedziesz wypoczywać na plaży, wystarczy Ci ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, rozszerzone ewentualnie o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Osoby planujące bardziej aktywny wypoczynek powinny sprawdzić, czy uprawiana przez nie dyscyplina wchodzi w zakres sportów rekreacyjnych czy wymagane będzie rozszerzenie o sporty ekstremalne. A jeżeli przewozisz cenne rzeczy, zorientuj się, jakie są dokładne warunki ubezpieczenia bagażu.

2. Jaka suma ubezpieczenia kosztów leczenia Ci wystarczy?

Przed wyjazdem zorientuj się, ile przeciętnie kosztuje leczenie w kraju, do którego się wybierasz. Na tej podstawie będziesz mógł ustalić, jakiej sumy ubezpieczenia potrzebujesz. Zwróć także uwagę, czy ubezpieczyciel koszty transportu medycznego do Polski wlicza do tej sumy czy też te koszty są liczone odrębnie.

3. Jakich wyłączeń odpowiedzialności się nie obawiasz?

Każde ubezpieczenie zawiera wyłączenia odpowiedzialności. Nie chodzi więc o to, by znaleźć taką polisę, która ich nie ma, lecz o to, by być świadomym tych wykluczeń i znaleźć taką polisę, w której te wyłączenia są najmniej bolesne. Dla przykładu zazwyczaj ubezpieczyciele nie pokrywają kosztów leczenia, jeśli wypadek jest skutkiem wypicia alkoholu. Niektóre firmy wprowadziły jednak klauzulę alkoholową. Jeśli w trakcie wakacji nie zamierzasz rezygnować z alkoholu, wybierz lepiej to towarzystwo, które oferuje taką klauzulę.

Napisaliśmy o ubezpieczeniu podróżnym: