Ubezpieczeniowe obowiązki biura podróży

Ubezpieczeniowe obowiązki biura podróży

Ostatnio dość głośno zrobiło się o firmach, które oferowały swoim klientom ubezpieczenia, nie mając do tego stosownych zezwoleń. Pod lupą znalazły się m.in. biura podróży sprzedające polisy turystyczne niepowiązane z żadnym towarzystwem ubezpieczeniowym. Jakie są faktyczne obowiązki operatora?

Organizator imprezy – w myśl ustawy o usługach turystycznych – musi zapewnić uczestnikom pełnoprawne (czyli wykupione w uprawnionym do takich usług towarzystwie) ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). To minimum jest zazwyczaj realizowane w formie ubezpieczenia grupowego, które dla zminimalizowania wydatków może mieć bardzo niskie sumy ubezpieczenia. Warto to sprawdzić zawczasu (szczególnie zwracając uwagę na walutę, w jakiej została podana kwota polisy), gdyż w razie poważnego wypadku, przeciągającego się leczenia lub konieczności transportu do Polski, koszty mogą znacznie przewyższyć kwotę, na jaką ubezpieczyło nas w wersji podstawowej biuro podróży.

Szczegóły ubezpieczenia znajdziemy w OWU – dobrze jest dokładnie je przestudiować, by wiedzieć, przed czym dokładnie chroni. Jeśli uznamy, że potrzebujemy dodatkowej ochrony (np. przy uprawianiu sportów), warto polisę rozszerzyć. Nie jest to wielki wydatek, a sprawi, że na wymarzony urlop wyjedziemy bez zmartwień o to, co mogłoby się wydarzyć.

Jeśli natomiast zdecydujemy się jednak wyjechać indywidualnie, tym bardziej wpiszmy wykupienie ubezpieczenia turystycznego na listę rzeczy „do zrobienia”. Dobry kalkulator ubezpieczeń turystycznych pomoże dobrać polisę idealną dla nas.

Author face

Monika

Podróżuję, aby odkrywać. A po powrocie do domu dzielę się z Wami moimi odkryciami i poradami, jak podróżować bezpiecznie i ciekawie.
Ostatnie posty