Co w bagażu?

Co w bagażu?

Nieraz ciężko jest zdecydować się, jakie rzeczy należy zabrać ze sobą w podróż. Dotyczy to nie tylko ludzi, których stać na jeden urlop w roku, ale także rutynowanych podróżników, dla których częste wyjazdy (na przykład służbowe) to chleb powszechni. Ogólnie panuje przekonanie, że lepiej zabrać za dużo, niż za mało, ale nadmiar bagażu też może przeszkadzać, na lotnisku zwłaszcza.

Pierwszym, o czym trzeba pamiętać przy pakowaniu, to oczywiście dokumenty. Warto przy tym zrobić ich kserokopie. Jeśli mamy wykupione ubezpieczenie turystyczne, książeczkę szczepień, albo voucher do hotelu, to także tego nie zapomnijmy. Dobrze jest przed wyjazdem zaplanować sobie ilość gotówki i zabrać ze sobą pewien zapas. Zapewne nieodzowna okaże się także mapa i słowniczek. Następnie należy dobrać ubrania na wyjazd. W dużej mierze zależą one od celu podróży (wybierając się w podróż służbową nie można zapomnieć o garniturach) i od klimatu kraju, do którego się udajemy. Wiadomo, że wybierając się do kraju tropikalnego, podróżnik zabierze ze sobą więcej t-shirtów i kapelusz na głowę, ale nie powinien zapomnieć także jakiegoś cieplejszego ubrania na wypadek załamania pogody.

Na czas samego przelotu można zabrać ze sobą bagaż podręczny, który może zawierać na przykład jakąś książkę, umilającą godziny spędzone w samolocie. Należy jednak pamiętać o wytycznych, dotyczących bagażu podręcznego. Nie może on chociażby przekroczyć 5 kilogramów. Nie można też w nim przewozić żadnych niebezpiecznych przedmiotów, takich jak nóż, scyzoryk, czy aerozol. Dozwolone są za to jak najbardziej parasole, aparaty fotograficzne, parasole, także kule lub wózek inwalidzki, jeśli są niezbędne w podróży. Można także przewozić leki lub pokarmy dietetyczne, na przykład dla dzieci. Jeden pasażer może też przewozić nie więcej niż litr płynu. Należy o tym wszystkim pamiętać, żeby uniknąć nieprzyjemności podczas kontroli.

Odpowiednie przygotowanie bagażu to początek udanego wyjazdu, tak więc przez podróżą lepiej jest sprawdzić torby i walizki kilka razy, żeby potem nie żałować.

Author face

Monika

Podróżuję, aby odkrywać. A po powrocie do domu dzielę się z Wami moimi odkryciami i poradami, jak podróżować bezpiecznie i ciekawie.
Ostatnie posty