Couchsurfing - porady dla początkujących

Couchsurfing - porady dla początkujących

Kochasz podróże, ale nie posiadasz dużych zasobów finansowych na ten cel? To wcale nie musi być problem. Słyszałeś o couchsurfingu, czyli możliwości zdobycia darmowego zakwaterowania u osób proponujących nocleg we własnym domu czy mieszkaniu w wielu zakątkach świata? Nie? Czas to zmienić i odkryć jeden z najlepszych sposobów na tanie podróżowanie.

Couchsurfing oznacza dosłownie „poszukiwanie kanapy”. Zwolenników użyczania i korzystania z darmowego miejsca noclegowego jest coraz więcej. Liczby mówią same za siebie – z couchsurfingu korzysta już ponad 3 mln couchsurferów na całym świecie, w 246 krajach, z tego ponad 1,5 mln w Europie i 66 tys. w Polsce. Użytkownicy serwisu couchsurfing.org podkreślają, że taka forma podróżowania to wspaniałe doświadczenie, doskonały sposób na tani urlop i możliwość poznania nowych ludzi. Co musisz wiedzieć zanim dołączysz do grupy couchsurferów?

Kto nadaje się do społeczności couchsurfingu?

Członkowie społeczności to ludzie otwarci, lubiący poznawać nowych ludzie i rozmaite kultury. Couchsurfing to nie tylko darmowy nocleg. To dużo więcej – większość couchsurferów, który z chęcią ugoszczą cię pod swoim dachem, oczekuje jednak czegoś w zamian: chcą dowiedzieć się kim jesteś, jakie są twoje zainteresowania, chcą usłyszeć opowieści o kraju z którego pochodzisz. Couchsurfing nie opiera się na wzajemności polegającej na tym, że raz my ugościmy kogoś w swoim domu, a potem on nas u siebie. Nie. Dla gospodarza przyjmującego gościa pod swój dach liczy się możliwość dowiedzenia się czegoś nowego o świecie, innym kraju, poznanie nowych ludzi. Jeżeli liczysz tylko na darmowy kąt do spania i święty spokój, to niekoniecznie nadajesz się na członka tej społeczności.

Pierwsze kroki na portalu couchsurfing.org

Rejestrując się w serwisie, wybierz jako login swoje imię i nazwisko, a nie pseudonim. Staniesz się bardziej wiarygodnym użytkownikiem! Następnie poświęć trochę czasu na opisanie swojego profilu: kim jesteś, czym się interesujesz, czego szukasz w serwisie. Dodaj zdjęcie – na przykład z jakiejś ostatniej podróży. Strona profilowa stanowi wizytówkę twojej osoby. Couchsurferzy zamieszkujący miasta turystyczne dostają czasem kilka lub kilkanaście maili dziennie od chętnych szukających noclegu. Decyzja, kto ostatecznie otrzyma nocleg, zależy od gospodarza. Jeżeli zobaczy on niemal pusty profil mało wiarygodnego użytkownika – raczej nici z noclegu. Z kolei jeśli chcesz sam być gospodarzem, dokładnie opisz miejsce noclegu oraz określ swoje wymagania wobec couchsurferów np. ustanów zakaz palenia w mieszkaniu, jeśli jesteś niepalący. Jasno wyszczególnij czas, gdy nie nie chcesz bądź nie masz możliwości przyjmować gości.

Couchsurfing to idealny sposób na niezapomnianą podróż. Użytkownicy często nazywają „szukanie kanapy” przygodą swojego życia. Jeżeli wciąż jesteś sceptycznie nastawiony do idei couchsurfingu, zajrzyj na stronę serwisu, porozmawiaj z użytkownikami, dowiedź się jak sprawdzana jest wiarygodność członków społeczności. Kto wie, może i ty dołączysz do grona miłośników tanich i niezapomnianych wycieczek?

Author face

Monika

Podróżuję, aby odkrywać. A po powrocie do domu dzielę się z Wami moimi odkryciami i poradami, jak podróżować bezpiecznie i ciekawie.
Ostatnie posty