Gdzie jechać na narty? Jak się przygotować?

Gdzie jechać na narty? Jak się przygotować?

Zdajemy sobie sprawę, że dotąd traktowaliśmy narciarzy trochę po macoszemu. W zasłyszanych rozmowach przebijają się powolutku takie tematy jak sporty zimowe, stoki i najlepsze kurorty dla narciarzy. Zdecydowani już rezerwują bilety lotnicze i noclegi – w końcu im szybciej tym lepiej. No nic, porzucamy na jakiś czas marzenia o ciepłym lazurowym morzu i hamaku pod palmami. Jak tu się dobrze przygotować do wyjazdu w góry i gdzie pojechać?

Gdzie na narty?

Najpopularniejszy kierunek w każdym sezonie to Alpy lub rodzime Tatry. Wcale nie jest powiedziane, że wyjazd w Alpy to opcja wyłącznie dla bogatych. Wyjazd w okolice Zakopanego do najtańszych nie należy, a tłok będzie tak czy siak. Najlepiej przejrzeć oferty, popytać znajomych, który kurort polecają z własnego doświadczenia, i na tej podstawie podejmować decyzje. Najczęściej odwiedzamy Alpy po stronie włoskiej lub szwajcarskiej, a także austriackiej. W Polsce narciarze najchętniej wybierają takie ośrodki jak Białka Tatrzańska, Wierchomla, Szklarska Poręba czy Czarna Góra.

Dla tych co szukają czegoś nowego

Osobom, które marzą o niezatłoczonych stokach i chcą zobaczyć coś nowego, polecamy rozważyć Bułgarię np. kurort Bansko czy Bukovel na Ukrainie (te drugie może być zatłoczone w okresie około świątecznym). Polscy narciarze, którzy odwiedzili wspomniane kurorty z chęcią powracają do nich w kolejnych sezonach. Trudno o lepszą rekomendację.

Jak się przygotować do wyjazdu?

  1. Po pierwsze, zadbajmy o dobrą kondycję fizyczną (w przeciwnym wypadku skończy się to w najlepszym wypadku zakwasami).
  2. Po drugie, sprawdźmy sprawność sprzętu (narty, wiązania).
  3. Po trzecie, nie zapomnijmy o goglach i kasku (ten ostatni jest obowiązkowy dla osób do 14 roku życia, ale warto go mieć zawsze).
  4. Po czwarte, ubezpieczenie narciarskie (narciarstwo to sport mocno urazowy, bądźmy przygotowani).

Tego się wystrzegaj:

  1. Jazdy na nartach bez wcześniejszej rozgrzewki.
  2. Uprawiania sportów zimowych pod wpływem alkoholu – możesz zrobić krzywdę sobie i innym.
  3. Zbyt szybka jazda na tłocznym stoku? Nie polecamy, to zawsze źle się kończy.
Author face

Monika

Podróżuję, aby odkrywać. A po powrocie do domu dzielę się z Wami moimi odkryciami i poradami, jak podróżować bezpiecznie i ciekawie.
Ostatnie posty