Jak tanio podróżować?

Jak tanio podróżować?

Każdy z pewnością marzył, aby zobaczyć kawałek świata i przynajmniej ten jeden tydzień w roku spędzić w jakimś tropikalnym, zupełnie sobie nieznanym miejscu. Oczywiście, cena tego marzenia to koszty podróży i pobytu, przy czym, co chyba nieco paradoksalne, czasem to sama podróż do celu i z powrotem okazuje się najdroższa.

Są jednak sposoby, aby trochę pieniędzy na tym zaoszczędzić. W ofercie biur podróży przejazd jest z reguły już wliczony w koszt urlopu, przy czym im mniej czasu pozostało do wyjazdu, tym suma, jaką wczasowicz musi zapłacić, jest mniejsza. Dlatego taką popularnością cieszą się wczasy last minute. Jednak nie każdego stać na komfort oczekiwania, aby na kraj docelowy wyjazdu zdecydować się na dwa tygodnie przez wylotem. Nie każdy też ma ochotę na urlop ze wszelkimi wygodami, oferowanymi przez hotele. Tyczy się to zwłaszcza młodych ludzi, którzy nie mają nic przeciwko nocowaniu w hostelu, zyskując tym samym prawdziwą wolność w podróży. Nie dziwi więc, że (studenci zwłaszcza) bardzo często wybierają się w podróż autostopem. Cyklicznie organizowane są także imprezy o nazwie „autostop race”, w ramach których młodzi ludzie ścigają się autostopem z Wrocławia do interesujących miast (do Rimini, Puli, Barcelony, w 2012 roku- do Rzymu).

Plusy takiego pomysłu? Na pewno praktycznie zerowy koszt i posmak przygody. Minusem natomiast jest to, że w taką podróż nie można zabrać dużej ilości bagażu, często trwa ona dużo dłużej, niż powinna, a także (choć to zapewne już w dużo mniejszym stopniu, niż kiedyś) niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Wobec tego, jeśli podróżujących jest kilku można się wybrać w podróż po Europie samochodem. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że dużo krajów europejskich ma płatne autostrady i wymaga dodatkowego ubezpieczenia OC.

Minusami powyższych rozwiązań jest także ograniczony zasięg – ani autostopem, ani własnym samochodem podróżujący nie ma szans wydostać się poza Europę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem pozostają tanie linie lotnicze. Jeśli dobrze się przemyśli sprawę, można dużo zaoszczędzić, wybierając na przykład przelot do stolicy jakiegoś kraju na zachodzie Europy i przesiadkę tam w docelowe miejsce, jeśli nie mamy odpowiedniego połączenia z Polski.

Author face

Monika

Podróżuję, aby odkrywać. A po powrocie do domu dzielę się z Wami moimi odkryciami i poradami, jak podróżować bezpiecznie i ciekawie.
Ostatnie posty