Jak zwiedzić Amsterdam? Na rowerze!

Jak zwiedzić Amsterdam? Na rowerze!

Holandia, to kraj w którym na fanów dwóch kółek czeka ponad 19 tysięcy km ścieżek i dróg rowerowych. Doskonale oznaczone oraz bardzo bezpieczne ścieżki, dużo parkingów oraz punktów serwisowych i szanujący rowerzystów kierowcy, to holenderski standard. Nic dziwnego, że wielu turystów wybiera rower jako sposób na zwiedzanie.

Świetnym przykładem miasta przyjaznego turystom na rowerach jest stolica Holandii – Amsterdam. Koszt wypożyczenia roweru na dzień to około 9€, dodatkowo należy zostawić depozyt – około 50€ oraz okazać dokument tożsamości ze zdjęciem. Należy pamiętać, aby nigdy nie zostawiać roweru bez zabezpieczenia bo kradzieże jednośladów są istną plagą Holandii. Zwiedzanie można zacząć od przejażdżki ulicą Damrak. Po lewej stronie ulicy stoi dostojny gmach Beurs van Berlage, czyli budynek dawnej giełdy. Ten wspaniały gmach jest ośrodkiem kultury, a zarazem siedzibą Holenderskiej Orkiestry Filharmonicznej i Berlage Museum Jadąc Damrak dotrzemy do Dam – jedynego dużego placu w mieście, pełnego ulicznych artystów, przebierańców i kuglarzy. Przy placu znajduje się Pałac Królewski, wzniesiony w latach 1648-1655, okresowo otwarty do zwiedzania. Naprzeciw znajduje się równie imponujący Nieuwe Kerk – jeden z największych kościołów Amsterdamu. W pobliżu mieści się także gabinet figur woskowych Madame Tussaud (bilety są dość drogie – około 21€), lecz warto zapłacić tyle za zwiedzenie tego przybytku.

Z placu Dam możemy skierować się w każda stronę miasta, w zależności od tego jak chcemy spędzić czas. Jeśli interesują nas zabytki warto skierować się w stronę Begijnhof – pięknego dziedzińca schroniska dla samotnych kobiet, a jednocześnie jednego z najbardziej niezwykłych miejsc w Amsterdamie. Begijhof, do którego prowadzi kilka podwórek, to zespół ceglanych i kamiennych domów. W skład kompleksu wchodzi także najstarszy zachowany budynek mieszkalny w Amsterdamie. Gdy chcemy odpocząć od zgiełku miasta warto udać się do Vondelpark 45-hektarowego zakątka zieleni. Można tu pojeździć na rowerze, pobiegać, pobawić się z psem, zjeść śniadanie na trawie, a latem posłuchać koncertu. Na terenie parku znajduje się muzeum filmu.

Prawdziwa frajdą dla rowerzystów jest jazda po dróżkach wzdłuż amsterdamskich kanałów (jest ich ponad sześćset). Do tego po drodze wiele razy można się przeprawić z jednego brzegu kanału na drugi dzieki licznym mostom (a jest ich aż 1280). Najpiękniejszy z nich Magere Brug to zwodzony most zbudowany w 1670, łączący dwa brzegi płynącej przez miasto rzeki Amstel. Po zmroku warto popedałować do Red Light District (dzielnicy czerwonych świateł) gdzie w licznych lokalach rozrywkowych, w oknach wystawowych skąpo ubrane damy prezentują swoje wdzięki.

Author face

Monika

Podróżuję, aby odkrywać. A po powrocie do domu dzielę się z Wami moimi odkryciami i poradami, jak podróżować bezpiecznie i ciekawie.
Ostatnie posty