Niemcy okiem turysty

Niemcy okiem turysty

Gdy człowiek wybiera się na Sri Lankę lub Seszele znajomi kręcą z uznaniem głową. Powiew luksusu i egzotyki. Lecz gdy pochwalisz się planowanym wyjazdem do Niemiec, każdy pyta: do pracy jedziesz? Emigrujesz? Nie, moi drodzy, turystycznie jadę. Czy wiecie co warto zwiedzić u naszych zachodnich sąsiadów? Jak przygotować się do wyjazdu?

Niemcy to bardzo atrakcyjny turystycznie kraj. Z jednej strony warto zobaczyć duże miasta np. multikulturową stolicę państwa, Berlin, z Reichstagiem czy słynną Bramą Brandenburską, Monachium, serce Bawarii (mekki piwoszy w czasie Oktoberfest) czy Frankfurt nad Menem; z drugiej – rozsiane po całych kraju malownicze zamki. Dla miłośników natury również się coś znajdzie. Z tego względu że wybór atrakcji jest duży i w czasie objazdowej podróży trzeba będzie przebyć wiele kilometrów najwygodniej wybrać się w podróż samochodem.

Krok pierwszy: pojazd gotowy do drogi.

Dobra wiadomość brzmi: Korzystanie z dróg i autostrad w Niemczech jest bezpłatne dla ruchu samochodów osobowych. Przed wyjazdem do Niemiec należy upewnić się, że nasz pojazd poradzi sobie w czasie wycieczki. Wizyta w warsztacie to dobry pomysł. Nieraz kierowcy narzekają na nagłe awarie, których się nie spodziewali. Jakby czasem profilaktycznie zaglądali wyjazdem, mogliby uniknąć wielu kłopotów. Drugą kwestią są ubezpieczenie. Polskie ubezpieczenie OC będzie działać także w Niemczech z racji ich oba państwa należą do Unii Europejskiej. Przed wyjazdem warto rozważyć zakup assistance, przedatnej polisy w razie awarii, kradzieży samochodu lub kolizji drogowej oraz NNW kierowcy i pasażerów.

Krok drugi: ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec dla turysty.

Po pierwsze, należy wyrobić sobie kartę EKUZ, którą bezpłatnie wydaje NFZ. W ramach niej będzie można korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej w Niemczech. Czy każdy może otrzymać EKUZ? Nie. Karty nie otrzymają osoby, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Warto wiedzieć, że placówki niemieckie działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia wymagają pewnych opłat od ubezpieczonych. Nie liczmy więc że z EKUZ wszystko będziemy mieli gratis i unikniemy niezapowiedzianych kosztów. Warto też wykupić polisę turystyczną – tygodniowe ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec do kwoty rzędu 25 zł wzwyż. Co zyskujemy? Świadomość że jeśli np. złamiemy nogę to z polisy otrzymamy odszkodowanie za poniesione koszty leczenie np. leków czy kul do chodzenia oraz wypłatę z NNW.

Krok trzeci: Plan podróży – jak uniknąć problemów i rozczarowań?

Jedziesz na wycieczkę do Niemiec z rodziną lub przyjaciółmi? Zaplanuj wcześniej plan waszej podróży i uzgodnij pewne zasady do których każdy będzie się stosował:

Ustalcie jak podzielicie się kosztami paliwa i czy będziecie się zmieniać za kierownicą. Macie domowego zwierzaka, z którym nie chcecie się rozstawać? Podróż z psem jest możliwe jeśli będzie miał paszport i odpowiednie szczepienia. Które miejsca chcecie zobaczyć? Plan podróży lepiej ustalić wcześniej, żeby na miejscu nie okazało się, że każdy chce jechać w innym kierunku. Troski, pretensje i zły humor zostawcie w domu – pozytywne nastawienie i poczucie humor to niezbędne warunki udanej wycieczki. Marudnym narzekaczom nawet egzotyczna wyspa z palmami nie przypadłaby do gustu.

Author face

Monika

Podróżuję, aby odkrywać. A po powrocie do domu dzielę się z Wami moimi odkryciami i poradami, jak podróżować bezpiecznie i ciekawie.
Ostatnie posty