Norweskie widoki czyli fiordy, zorza polarna i lodowce

Norweskie widoki czyli fiordy, zorza polarna i lodowce

Norwegia to piękny kraj skandynawski. Być może nie jest idealnym miejscem dla ciepłolubnych turystów kochających wygrzewać się na gorącej plaży, lecz ma swój niepowtarzalny urok. Co i dlaczego warto zobaczyć w trakcie podróży po Norwegii? Jak się przygotować na podbój Skandynawii?

Co i dlaczego warto zobaczyć w Norwegii?

Po pierwsze, znak rozpoznawczy Norwegii czyli fiordy. W wielu rejonach wybrzeża morze głęboko wdziera się w górzyste, dziewicze tereny kraju tworząc tzw. fiordy. Dla miłośników pięknej dzikiej przyrody to nie lada gratka. Szczególnie warto zobaczyć Geirangerfjord, fiord który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Po drugie, jeśli lubisz wspinaczkę lodową lub rafting, to warto odwiedzić rejon miasta Stryn. Koło Strynu mieści się dostępny także w sezonie letnim summer ski center. Przed wyjazdem bezwzględnie zakup dobre ubezpieczenie uwzględniające uprawianie sportów takich jak wspinaczka!

Po trzecie, lodowiec Jostedalsbreen. Dla osób bez doświadczenia na takim terenie najlepiej wynająć przewodnika.

Po czwarte, stolicę Oslo oraz miasto portowe Bergen. W stolicy warto zobaczyć zamek, stocznię narciarską (na której znajduje się punkt widokowy), różnorodne puby i restauracje. Bergen to przyjemne miasto portowe z najbardziej znanym targiem rybnym. Rybni smakosze nie mogą go ominąć!

Jak przygotować się do wyjazdu?

  1. Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, lecz na mocy porozumienia w Schengen Polacy mogą swobodnie przekraczać granice bez legitymowania się paszportem i zabieganiem o wizę. Chyba że przyjeżdżają na stałe bądź do pracy czasowej trwającej dłużej niż 3 miesiące.

  2. Towary, których przywóz jest zabroniony bez specjalnego zezwolenia to: lekarstwa (zezwala się na przywóz niewielkich ilości lekarstw do osobistego użytku),wyroby alkoholowe o zawartości powyżej 60 procent alkoholu, fajerwerki, ziemniaki, rośliny uprawne, ssaki, ptaki oraz zwierzęta egzotyczne.

  3. Wyjeżdżasz do Norwegii? Kup ubezpieczenie turystyczne. Dwutygodniowa ochrona to koszt już od 44 zł. Więcej w temacie znajdziesz w artykule: Ubezpieczenie na wyjazd do Norwegii.

Author face

Monika

Podróżuję, aby odkrywać. A po powrocie do domu dzielę się z Wami moimi odkryciami i poradami, jak podróżować bezpiecznie i ciekawie.
Ostatnie posty