Profilaktyka w podróży
Same szczepienia nie uchronią podróżnika przed chorobami, których może się nabawić w obcym kraju. Oczywiście, na mniejsze ryzyko narażony jest biznesmen, który wyjeżdża do luksusowego hotelu na międzynarodowe spotkanie, na większe zaś osoba wybierająca się w „przygodę życia”, do jakiegoś miasteczka oddalonego od szlaków turystycznych. Niemniej i jeden, i drugi podróżnik powinien stosować się do kilku zasad, aby ryzyko zachorowania ograniczyć do minimum.
Przede wszystkim, udając się do innego kraju, należy pamiętać o tym, aby pić wyłącznie płyny butelkowane. Wszelkie próby picia wody prosto z kranu to praktycznie zaproszenie dla całej masy schorzeń, żeby wymienić tylko dur brzuszny czy cholerę (która notabene jest zaraźliwa). Bakterie i wirusy tych chorób mogą być także obecne na brudnych owocach.
Udając się w podróż do Afryki, należy także wykupić odpowiednie leki przeciwmalaryczne. W tym celu jeszcze przed wyjazdem podróżujący musi skontaktować się z lekarzem medycyny podróży, który oceni, czy taka profilaktyka rzeczywiście jest konieczna i w zależności od decyzji wypisze receptę na stosowny medykament. Trzeba bowiem zauważyć, że w niektórych krajach afrykańskich malaria ma charakter sezonowy, a zarazki samej choroby mogą różnić się odpornością na leki w zależności od regionu. Wybór leku antymalarycznego zależy także od przeciwwskazań podróżującego i interakcji z lekami, które sam bierze. Same leki bierze się nie tylko w trakcie podróży, ale także jeszcze jakiś czas po powrocie.
Istnieją także jasne wytyczne dla osób, spragnionych wrażeń wspinaczki wysokogórskiej. Zwłaszcza osoby, które w Himalaje czy w Andy udają się po raz pierwszy, mogą obawiać się objawów choroby wysokościowej. Dlatego prócz brania odpowiednich leków powinni oni pamiętać o stopniowym zdobywaniu szczytów, co pozwoli ma odpowiednią aklimatyzację organizmu.