
U stóp Kaukazu - czas na gruzińską przygodę
Gruzja to niesamowity kraj, który zauroczył już wielu podróżników. Co warto zobaczyć w trakcie kaukaskiej przygody? Jakie miejsca zobaczyć? Co robić i czego koniecznie spróbować? O czym pamiętać przed wyjazdem? Jeżeli planujecie w niedalekiej przyszłości odwiedzić Gruzję, koniecznie przeczytajcie nasz dzisiejszy poradnik.
Na dobry początek Tbilisi
Stolicę Gruzji nazywa się często „perłą Kaukazu”. Miasto stanowi kulturowe, naukowe i przemysłowe centrum państwa. Znajdziemy tu zarówno eleganckie restauracje i hotele, jak i poznamy azjatycką kulturę tego rejonu. Co bezsprzecznie warto zobaczyć w Tbilisi?
- Stare Miasto – można je podzielić na część odnowioną oraz nieodnowioną (której nie opisują przewodniki turystyczne). Robi duże wrażenie.
- Narikala – forteca górująca nad centrum miasta.
- Katedra Awlabari – największa na Kaukazie świątynia chrześcijańska widoczna z niemal każdego miejsca w Tbilisi.
- Ogród Botaniczny – ogród z cudowną przyrodą i własnym wodospadem położony w pobliżu tbiliskich bani.
- Tbiliskie banie – miejsce które zobaczyć trzeba. To tutaj można się umyć kiedy w domu zabraknie wody.
Warto odwiedzić również targi spożywcze, gdzie zobaczysz wyższą do siebie piramidę arbuzów. Nie tylko tureckie targi zasługują na uwagę.
Skalne miasta Gruzji
Gruzja jest krajem w sporem mierze górzystym. Warto zobaczyć przepiękne skalne miasta oraz malownicze obrazy natury. Godne polecenia są co najmniej trzy skalne miasta: Uplisciche, Dawit Garedża i Wardzia. Wokół Dawit Garedżi możemy podziwiać także okoliczne wzburza doliny i równiny. Przy dobrej pogodzie gra kolorów pomiędzy trawami i warstwami skalnymi dostarcza niesamowitych wrażeń. Wokół Uplisciche można podziwiać przepiękne formacje skalne. Wycieczki krajoznawcze warto zakończyć dopiero po odwiedzinach w którymś z rezerwatów przyrody a tych w Gruzji trochę jest np. park narodowy Bordżomi–Charagauli, Lagodechi czy rezerwat Kazbegi.
Czego skosztować w czasie gruzińskiej wyprawy?
Potrawy:
- Chinkali: gruzińskie pierogi w różnych smakach.
- Mcwadi: gruziński szaszłyk.
- Chaczapuri: gruziński placek z serem w wersjach Adżaruli, Imeruli oraz Megreluri.
- Dolma: gołąbki z baraniną w liściach winogron.
- Gruziński kebab – Kababi.
Napoje:
- Oranżady o smaku kremowym (creme).
- Czacza: miejscowy bimber.
- Wino. To w Gruzji wytworzono pierwsze wina na świecie i stąd też pochodzi jego nazwa. Niezliczona gama gatunków i smaków. Warto poszukać swojego ulubionego.