W krainie dzielnego Szwejka - co warto zobaczyć w Pradze

W krainie dzielnego Szwejka - co warto zobaczyć w Pradze

Masz do dyspozycji parę wolnych dni i chciałbyś spędzić je w klimatycznym mieście? Wcale nie musisz spoglądać gdzieś daleko na mapie. Za naszą południową granicą znajduje się wspaniałe czeskie miasto – Praga. Świetne piwo, specyficzny humor, most Karola, Karel Gott – każdemu Czechy kojarzą się w inny sposób. Co warto zobaczyć w stolicy tego fascynującego kraju?

Oto czego nie powinieneś ominąć w czasie zwiedzania Pragi:

Most Karola – turystyczna wizytówka miasta

Jeden z najsłynniejszych elementów praskiej architektury. Do XVIII wieku był jedynym mostem komunikacyjnym w mieście, od 1950 dostępny jest wyłącznie dla pieszych. Cel numer jeden turystów, spacerowiczów i… artystów (tylko czekać aż Woody Allen wpadnie na pomysł nakręcenia tutaj swojego kolejnego filmu). Most mierzący 516 metrów długości okalają rzeźby i posągi m. in. bardzo charakterystyczna dla regionu Śląsko-Morawskiego figura św. Jana Nepomucena.

Zamek na Hradczanach kusi i nęci turystów

Zamek na Hradczanach jest największym, jeśli chodzi o powierzchnię, zamkiem na świecie. Został wzniesiony ponad Pragą w IX wieku. Podczas zwiedzania siedziby czeskich królów zwróćmy uwagę na okno w Kancelarii Czeskiej starego pałacu królewskiego, będącego miejscem słynnej defenestracji praskiej (łac. de fenestra „przez okno”) tj. wyrzucenia przez okno dwóch cesarskich namiestników i ich sekretarza. Pomimo upadku z wysokości kilkunastu metrów cesarskim urzędnikom nic się nie stało – co uznano za cud. Pragmatycy zwracają uwagę że pomocna okazała się góra naturalnego kompostu, powstała z resztek jedzenia wyrzucanych przez to okno po ucztach. Więcej ciekawostek usłyszysz od przewodnika. Cena za zwiedzanie zamku zależy od opcji zwiedzania.

Rynek Staromiejski… wieczorami

W samym centrum miasta mieści się Rynek Staromiejski. Polecamy zobaczyć piękny ratusz z XV wiecznym zegarem astronomicznym – który już od momentu powstania stał się atrakcją turystyczną. Każdego dnia o pełnej godzinie od 9 do 21 możemy obejrzyć pochód figur apostołów okrążających zegar. No proszę, takie atrakcje w świeckiej krainie dzielnego Szwejka. Rynek Staromiejski wygląda szczególnie pięknie wieczorami. W sam raz na romantyczny spacer.

Piwo u Szwejka

Znacie przygody najsłynniejszego żołnierza Cesarsko-Królewskiej Armii? A może po prostu jesteście piwoszami? W czasie wizyty w Pradze grzechem byłoby nie odwiedzić słynnych praskich piwiarni. Nie próbujcie zamawiać tam czego innego poza piwem, kelnerzy dadzą wam odczuć co o tym myślą. Najsłynniejsze gospody Szwejka to „U kalicha” i „U Fleku”. My polecamy każdemu znaleźć własną ulubioną. Trochę będzie tego picia.

Jeżeli chociaż trochę wzbudziliśmy waszą ciekawość, zachęcamy do wgłębienia się w tematy praskie, bo lista fajnych miejsc jest spora, my wspomnieliśmy zaledwie o wierzchołku góry lodowej. Polecamy też przeczytać artykuł o tym, czy warto kupować ubezpieczenie na wyjazd do Czech

Author face

Monika

Podróżuję, aby odkrywać. A po powrocie do domu dzielę się z Wami moimi odkryciami i poradami, jak podróżować bezpiecznie i ciekawie.
Ostatnie posty