Wybrzeże Adriatyku - z wizytą w Chorwacji

Wybrzeże Adriatyku - z wizytą w Chorwacji

Chorwacja od wielu lat zajmuje wysokie miejsce na „turystycznej liście przebojów” polskich turystów. Ciepłe wody Adriatyku, malownicze góry Dynarskie, wspaniały klimat i uroki Zagrzebu co roku ściągają do tego niedużego państwa rzesze zauroczonym krajem podróżników. Co warto wiedzieć o Chorwacji przed wyjazdem? Jak się przygotować? Co zobaczyć?

Poradnik turysty – jedziemy do Chorwacji

Czym dojechać?

Wielu turystów jeździ do Chorwacji samochodem. Tę opcję polecamy osobom, które czują się komfortowo w samochodzie, mają więcej bagaży i cenią sobie mobilność na miejscu wycieczki (np. myślą o wycieczce objazdowej). Wyprawa samochodowa może być jednak uciążliwa, poza tym nasz pojazd musi być należycie przygotowany do takiej wyprawy (mieć ważne, międzynarodowe ubezpieczenie OC i najlepiej wykupione polisy komunikacyjne – Autocasco lub mini casco, Assistance). Uwaga! Pamiętajmy że nasze ubezpieczenia samochodowe powinny być ważne nie tylko w obrębie Chorwacji, ale również na terytorium krajów przez które planujemy przejeżdżać.

Dokumenty i ubezpieczenia

Nie ma potrzeby starania się o wizę jeżeli jedziemy do Chorwacji na okres niedłuższy niż 90 dni. W takiej sytuacji wystarczy nam jedynie dowód osobisty lub paszport. Nie mamy obowiązku zabierania ze sobą paszportu, ale dokument ten jest wymagany w wielu instytucjach takich jak banki, ośrodki zdrowia czy kantory. Dlatego tak czy owak zawsze warto mieć paszport ze sobą.Polscy turyści w Chorwacji nie ponoszą kosztów opieki medycznej udzielanej w nagłych wypadkach, pod warunkiem że posiadają wymagane zaświadczenie o prawie do korzystania z opieki zdrowotnej (warto o nie zapytać w polskim NFZ).Dobrze jest kupić dobre ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji, które zapewni nam pełną ochronę.

Zwierzęta domowe

Jeżeli nie chcemy zostawiać naszych pupili w domu i wolimy je zabrać w podróż pamiętajmy że zwierzęta takie jak koty czy psy muszą być szczepione przeciwko wściekliźnie oraz posiadać mikrochip. W innym przypadku zwierzę może zostać odesłane do kraju lub poddane kwarantannie za którą zapłaci właściciel pupila.

Ograniczenia drogowe

 • 50 km/h na terenie zabudowanym,
 • 90 km/h poza terenem zabudowanym,
 • 110 km/h na drogach ekspresowych i drogach szybkiego ruchu,
 • 130 km/h na autostradach.

Atrakcje turystyczne – nasze rekomendacje

 • jazda drogą wzdłuż skalistego wybrzeża i zapierające dech w piersiach widoki,
 • wynajęcie żaglówki i zwiedzanie okolicznych wysp i wysepek,
 • miasto Split m.in. pałac Dioklecjana, pochodzący z 295 roku,
 • koncert na wyspie Hvar,
 • kamieniste plaże i dużo słońca,
 • piknik przy wodospadzie w Parku Narodowym Krka,
 • góry Biokovo dla tych co kochają górskie wycieczki.
Author face

Monika

Podróżuję, aby odkrywać. A po powrocie do domu dzielę się z Wami moimi odkryciami i poradami, jak podróżować bezpiecznie i ciekawie.
Ostatnie posty